(بخش اول)

طراحی: استودیو Continuation

مساحت: 1100 متر مربع

سال بازسازی: 2018

هتل بوتیک Yule Mountain، یک خانه قدیمی که توسط یک زن و شوهر کشاورز در ژجیانگ چین اداره می شد، در طول بیش از یک دهه شهرت بسیار خوبی کسب کرده بود. با این حال، آنها در سال های اخیر به سختی می‌توانستند با دریافت نرخ زیر دویست یوان برای هر نفر که شامل غذا و اقامتگاه می‌شد، سرپا بمانند. اختلاف زیاد تعداد مراجعان بین فصل رکود و فصل اوج و همچنین مهمانان سطح پایین این زوج را به چالش کشیده اند. به این دلایل، مالکان تصمیم گرفتند فضای خانه را متحول کنند و انتظار داشتند که سودآوری را افزایش داده و تجربه زندگی را برای مهمانان بهبود بخشیده و این ساختمان قدیمی را به یک هتل بوتیک تبدیل کنند. استودیو Continuation پس از پذیرش دعوت مالکان، پروژه بازسازی با معماری و طراحی داخلی آغاز کرد.

بر خلاف ساخت یک ساختمان کاملاً جدید، تغییر وضعیت موجود یک ساختمان پیچیده تر است. دسترسی به سایت پروژه فقط از طریق یک جاده استانی امکان پذیر است، درست مانند یک مخفیگاه ایده آل. با توجه به توسعه گردشگری، نقاط دیدنی پراکنده ای در منطقه و در حومه اطراف ایجاد شده، و در کنار آنها هتل های مزرعه ای مختلفی برای میزبانی از مهمانان ساخته شده است.

ساختمان اصلی 4 طبقه در قسمت جنوبی سایت، رو به جنوب و رو به کوه قرار داشت. مانند ساختمان‌های گردشگری که در دهه 2000 در سراسر کشور رایج بودند، این ساختمان با استفاده از روکش‌های آجری آبی، سقف‌های شیروانی و درها و پنجره‌های چوبی حکاکی‌ شده‌ نفیس، نمادی از سبک خانه‌های مزرعه ای سنتی چینی بود.

حیاط به مساحت تقریبی 15 مترمربع، در ضلع شمالی ساختمان اصلی قرار داشت و توسط خندقی از کوه‌های ضلع غربی جدا می‌شد. آب کوه ها توسط آبریزی به نهر تخلیه می شد. یک جنگل بامبو در ضلع شمالی حیاط بود که حیاط را از همسایه ها جدا می کرد. ضلع شرقی حیاط نزدیک به سه متر از جاده مجاور بلندتر بود که تراسی با آلاچیق چوبی به عمق سه متر با کاربری رستوران را تشکیل می داد. پله هایی به عرض سه متر در تراس تعبیه شده بود که به عنوان ورودی اصلی سایت و همچنین عنصر اتصال دهنده به جاده عمل می کرد. رستوران دو طبقه دیگری که با پلکان خارجی قابل دسترس بود، در جنوب شرقی تراس قرار داشت.

نهر آب که حدود 3 متر پایین تر از جاده است، از شمال به جنوب در ضلع شرقی سایت جریان دارد. وقتی باران می بارد، صدای نهر در ساختمان اصلی به گوش می رسد. سر و صدای جاده نیز به دلیل ترافیک سنگین، در داخل فضا شنیده می شد.

با در نظر گرفتن همه موارد، استودیوی Continuation معتقد است که چشم اندازهای ارزشمند و تنوع بالای سایت، منابع منحصر به فرد این سایت هستند. با این حال، مهمانان به‌جای لذت بردن از نهر آب و کوه‌های اطراف، همچنان در معرض شلوغی و آلودگی صوتی به دلیل جاده‌ی پر سر و صدا مجاور، مرزهای نامشخص سایت و جانمایی نامناسب اتاق‌های مهمان هستند. مناظر زیبا به یک پس‌زمینه بی‌فایده تبدیل شده اند تا منظره‌ای سودمند.

منظره نادیده گرفته شده باید از محیط پر سر و صدای اطراف متمایز شود و به موضوع خاص تجربه فضایی مطلوب تبدیل شود. تنها از این طریق است که ساختمان‌های با ابعاد بزرگ می‌توانند منطق وجودی داشته باشند: برخلاف خانه‌های کشاورزان نامتجانس در اطراف که هیچ احترامی به چشم‌انداز ندارند، این ساختمان ها باید در مناظر ادغام شوند. «اتحاد مجدد با منظر» هدف این پروژه شد.

بنابراین، هتل بوتیک باید به صورت یک “جهان کوچک” مستقل از دنیای بیرونی ساخته شود. میهمانان برای رسیدن به آنجا باید از یک ورودی عمیق عبور کنند، پس از آن، هیاهوی اجتماعی ناپدید می شود و منظره تنها چیزی است که مهمانان با آن زندگی می کنند.

ادامه دارد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.